Milí priatelia, prosíme podporte našu prácu. Môže nám pomôcť úplne každý. Aj 0,50€ je veľký dar a dopredu veľmi ďakujeme. Nadstavte si sumu 0,50€ vo Vašom IB ako pravidelný mesačný dar v prospech občianskeho združenia Pink Cross Slovensko, IBAN: SK89 0900 0000 0050 3210 8529, PayPal: https://paypal.me/pinkcrossslovakia  Veľmi ďakujeme !

Riešenie? Makaj na sebe! Telesne, duševne, duchovne, ekonomicky aj vo vzťahoch s ľuďmi. Každý deň buď lepší v každej oblasti ako si bol včera. Rob na tom, aby sa tvoja hodnota, tvoj prínos aký jej vieš dať do života, zvyšovala zo dňa na deň. Uč sa byť dobrý priateľ, nauč sa zarábať peniaze, aby si ju vedel ekonomicky zabezpečiť, pracuj na sebe fyzicky, aby si bol jej telesnou strážou, čítaj bibliu a denne sa uč, aby si mohol byť jej vodcom v duchovnej oblasti, pracuj na sebe emocionálne, aby si bol pevnou skalou, o ktorú sa môže oprieť. Dá sa to. Ešte pred piatimi rokmi som bol outsider, ktorý si skutočne nemal takmer s nikým čo povedať. Začal som na sebe robiť aby som bol každodenne vo všetkých oblastiach lepší. Teraz na seba viem strhnúť pozornosť nielen jednej ženy ale niekedy aj celej spoločnosti. Pokojne tak, že sa ma rôzni ľudia aj hodinu pýtajú otázky – viem odpovedať tak, aby som vyvolával ďalšie otázky. Dávam pričuchnúť ku koláču a postupne chcú pričuchnúť ďalší a ďalší. Lebo je na mne vždy niečo nové. Lebo pri tomto životnom štýle mám vždy nové vedomosti, skúsenosti, zážitky, historky. Nemusím to hrať! Je to pravda – moja hodnota je vysoká a stále sa zvyšuje.

Hľadaj si dievča, ktoré je šťastné aj bez teba a buď šťastný aj bez nej. To je jedna z mojich chýb. Ona sa stala mojím cieľom, mojím naplnením, mojím poslaním. S ňou som bol šťastný a bez nej nie – bol som emocionálne závislý. Ale ako sa môže ona spoľahnúť na mňa, pokiaľ som ja závislý na nej? Čo ak jej sa niečo stane a ja sa zrútim? Ako sa môže spoľahnúť, že sa postarám, keď sa jej niečo stane? Ten príbeh už poznáš. Požiadal som ju o ruku a povedala: „Ja nemôžem.“

Spovedal som sa o tom svojmu kamarátovi, keď ma nechala a on mi dal radu, ktorá mnou doteraz rezonuje: Muž musí mať svoju agendu, svoje poslanie. Skutočne ak máš poslanie a zámer v živote, nielen, že na sebe prirodzene budeš chcieť pracovať, nielen, že tým zvýšiš svoju hodnotu, nielen, že budeš priťahovať ženy ale aj priateľov vo všeobecnosti, odrazu to nebude o tom, že niečo hráš. Skutočne si cenným mužom. Staň sa princom, ak chceš princeznú. Už nebude problém počkať pár hodín alebo pár dní na jej odpoveď, lebo máš čo iné na práci. Máš niečo iné, na čo myslieť. Si šťastný aj sám a preto na nej nemôžeš nikdy byť závislý. Po čase sa dostaneš do fázy, keď bude tvoja hodnota taká vysoká, že sa nielen nebudeš musieť snažiť o svoju príťažlivosť – budeš príťažlivý a budú ľudia, ktorí sa (bohužiaľ) sami diskvalifikujú, lebo sa nebudú cítiť hodní tvojej prítomnosti. Keď už je tvoja hodnota vysoká, tvoj koláč inšpiratívny a s poslaním nakŕmiť tretí svet, vonia výborne a chutí ešte lepšie, potom si už len dávaj pozor, aby si ju neprekŕmil ale aby si v nej vzbudzoval túžbu. Kamarát, ktorého som spomínal, mi dokázal, že je jeho rada pravdivá najlepšie ako mohol. Dva roky po tom sa s mojou ex-takmer-snúbenicou oženil.

Tak teda nebyť dobrý chlapec? Byť, ale nie stále. Celkom mi dáva zmysel rada byť 80% zlý chlapec a 20% dobrý kým spolu začnete chodiť, a 80% dobrý, a 20% zlý, keď spolu už chodíte. Keď už je zamilovaná a vie, že si jej vyvolený koláč, môžeš sa tak aj správať, ale nie stále, občas podpichni, občas ju zneisti. Drž ju na riadenej diéte, čo sa týka tvojho koláča. Prosím, nepríď ku nej s tým, že ju miluješ! Čo potom? Ešte ste sa len držali za ruku a ty na ňu toto vybalíš. Má sa ti teraz hodiť do náruče? Viem, že vo filmoch to tak funguje ale tie najskôr asi píšu ľudia, ktorým to nikdy nefungovalo a vyplakávajú sa pri písaní scenárov. „Milujem ťa“, je taký veľký kus koláča, že sa ním zadrhne. Ešte si je neistá, (dobre že je, to zvyšuje príťažlivosť), a hneď sa začne zamýšľať, akoby ju to zaväzovalo. A zabiješ príťažlivosť, lebo je to vyjasnené, neistota je preč. S vyznaniami ako milujem ťa vyčkaj aspoň po tom, čo sa budete bozkávať a keď bude ona šialene zamilovaná do teba a bude ti to hovoriť ako prvá.

Ako sa k tomu vôbec dostať? Nasleduj sekvenciu, ktorú uvádzam hore. Nadväzuj predĺžené očné kontakty so ženami, vy, ženy, takisto, a nahoďte úsmev. Často sa nám páčite a my sa jednoducho pri všetkých pochybnostiach neodvážime vás osloviť. Možno si myslíte, že hru má začínať muž. Áno, má si myslieť, že ju začal. Ale začínate VŽDY vy, svojím pohľadom. Možno ho budete musieť opakovať, niekedy nie sme hneď chápaví. Keď prídeme my bez toho, aby ste začali s očným kontaktom, sme na bode dva a vám to hocikedy príde moc ofenzívne.

Ako postupovať potom? Osobne sa držím toho, že u žien, o ktorých viem, že sa nekvalifikujú, sa držím zásady nešahať, pouze koukat. U tých, ktoré sa kvalifikujú sa s dotykmi posúvam postupne až po bod 5 – ruka okolo pásu, kým 4 – ruka na rameno je ešte pokojne brané ako kamarátsky dotyk. Aj blízkeho kamaráta, nielen kamarátku, chytím za rameno. Zároveň ju vediem v pohybe, rukou okolo pása ju doslova nasmerujem, kam má smerovať, na miesto v podniku, preč z trajektórie auta, ktoré ju ide zraziť a podobne. Nečakaj s dotykmi do neviem kedy. Keď zo seba spravíš len kamaráta, len kamarátom ostaneš. Ak o ňu máš záujem, ukáž to hneď – na prvom stretnutí. Do ďalšej fázy postúp len v prípade ak je v aktuálnej fáze v komforte. Napr. nebráni sa, netvári sa kyslo pri dotyku ramena a pod… Vidíš, že dotykmi úplne bez slov viem byť líder, dotykmi dám najavo náklonnosť a nemusím na to slovne vylievať city, potom sa stratím a nechám ju vyhladovať. Bozkávam sa s ňou až keď viem, že ju skutočne chcem. OK, dva a pol roka som sa nebozkával, lebo sa žiadna nekvalifikovala, okrem jednej, ktorá sa na mňa po pol hodine konverzácie vrhla a miesto kvalifikovania sa ma začala bozkávať sama.

To je mindset, ktorý mám: Hľadám ženu, nie priateľku, nie kamarátku s výhodami a už vôbec nie kamarátku bez výhod, do ktorej budem zaľúbený. Ak ti ide o to „s niekým chodiť“, tak si nájdi prvú babu a choď! Ale ak si seriózny a myslíš to s ňou skutočne ako chlap, nielen užiť si niekoho prítomnosť bez záväzkov ale si ochotný byť a stať sa tým, po kom ona skutočne v hĺbke duše túži, ani do toho nemôžeš ísť s iným mindsetom. Musíš sa vzdať toho dobrého, aby si mohol mať to najlepšie. Zamýšľal som sa, ako sa stať mužom, ktorého budú chcieť všetky ženy. Všetky ženy chcú muža, ktorého môže mať iba jedna.

Ako žiť spolu šťastne až do smrti?

Vyjasnime si, čo myslím zamilovanosťou a čo láskou. Zamilovanosť sú pocity. Je to nadšenie. Sú to hormóny šťastia vyplavované v ohromných dávkach. Môžeš sa zamilovať aj na prvý pohľad. Môžeš sa zamilovať aj do viacerých žien naraz. To je chémia. Láska je rozhodnutie. Je to záväzok. Záväzok obetovať sa pre druhého v dobrom aj v zlom. Zamilovanosť je zväčša sebecká. Láska je zameraná na druhého.

Zamilovanosť by som prirovnal ku gejzíru, lásku ku rieke. Rieka z gejzíru vyviera. Ale mnoho vody z gejzíru nejde do rieky ale len tak sa rozprskne do ovzdušia. Mnoho riek zase vyviera z malých nudných prameňov a potom tak vyzerajú aj tie životy – láska, záväzok a bezpečie tam je, ale chýba tomu šťava, chýba tomu vzrušenie. Verím na lásku bez zamilovanosti, z praktického hľadiska ju však považujem za somarinu. Častejšie vídam zamilovanosť bez lásky, z praktického hľadiska bláznovstvo. Recept ako žiť šťastne až do smrti? Stále zväčšovať zamilovanosť aj lásku.

Najlepší checklist o láske je v 1 Kor 13,4-7: „Láska je trpezlivá, láska je dobrotivá, nezávidí, láska sa nevystatuje a nenadúva; nespráva sa neslušne, nehľadá svoj prospech, nerozčuľuje sa, nepočíta krivdy; neraduje sa z neprávosti, ale raduje sa z pravdy; všetko znáša, všetko verí, všetko dúfa a všetko vydrží.“ Rozoberiem to do detailov.

Láska je trpezlivá. Dobrou definíciou trpezlivosti je zachovať si dobrý postoj počas čakania. Čakania na čo? Kým sa stretnete najbližšie, kým vyriešite problém, finančný, vzťahový, zdravotný… zachovávaš si dobrý postoj pokiaľ ide o čakanie na čokoľvek?

Láska je dobrotivá. Máš s ňou dobré zámery? Si na ňu dobrý aj v prípade, keď práve nie je dobrá ona?

Nezávidí. Závidíš jej niečo? Je niečo, kvôli čomu sa pri nej cítiš menejcenný? Si žiadostivý po iných ženách a závidíš iným mužom, alebo si v srdci verný tej svojej?

Láska sa nevystatuje a nenadúva. Hovoríš jej mega vyznania lásky, ktoré sú nafúknutejšie než je pravda? A vôbec, musíš ju slovne ubezpečovať o svojej láske, alebo si môže byť taká istá z tvojich skutkov, že to nie je potrebné a ak to povieš, je to už len malé plus naviac? Nadúvaš sa ňou pred svojimi priateľmi? Prispôsobíš sa ich reči akú „kosť“ si zbalil alebo o nej budeš hovoriť ako o človeku?

Nespráva sa neslušne. Neslušne môže mať veľmi veľa významov. Nadávaš jej, keď sa ti niečo nepáči alebo ešte horšie len tak? Ak jej nenadávaš nahlas, nenadávaš jej ani vo svojej mysli? Chceš ju použiť ako nástroj na svoje uspokojenie (t.j. sex) a odôvodňovať to tou záplavou hormónov, ktoré ťa k nej priťahujú, alebo si ochotný nevystaviť ju smilstvu a byť jej verný celý život? Vedieš ju k dobrému alebo zvádzaš na zlé? Nápoveda: Zvádzanie na zlé nie je láska.

Nehľadá svoj prospech. Jeden stupeň toho je považovať jej prospech za rovnako dôležitý ako svoj – to sa volá barter. Je to druh obchodu okoreneného záplavou hormónov, k akému nás vedie naša spoločnosť. O čosi viac je hľadať viac prospechu pre ňu ako pre seba. Boží štandard je NEHĽADÁ SVOJ prospech – vôbec! Je jasné, že keď ťa tvoja žena miluje a tiež nehľadá svoj prospech, že z toho budeš mať prospech. Ale si v tom kvôli tomu, aký z toho budeš mať prospech alebo sa na svoj prospech vôbec nesústredíš a sústredíš sa nezištne len na jej?

Nerozčuľuje sa. Niet čo vysvetľovať, tak rozčuľuješ sa, či nie? 🙂 Keď sa rozčuľuješ, je to jednorázové a pre vážnu príčinu, alebo v sebe postupne dusíš a hromadíš hnev? „Hnevajte sa a nehrešte; slnko nech nezapáda nad vaším rozhnevaním sa.“ Ef 4,26. Anglický preklad King James hovorí ešte lepšie, doslova: „nedá sa ľahko vyprovokovať“. Nehovorí, že sa nedá vyprovokovať vôbec.

Nepočíta krivdy. Krivdy a nesprávne veci sa dejú. Sme padnutí ľudia, aj tí, čo sme znovuzrodení. Často ani nemienime niečo zle ale aj tak z toho vyjde zlé. Odpustíš. Ale odpustil si iba slovom alebo aj vo svojom srdci? Je tvoje odpustenie novým začiatkom z nuly, alebo máš v hlave dlhý zoznam toho, čo urobila zle, ktorý pri najbližšej vážnej príležitosti vytiahneš? A ak aj nevytiahneš, nemáš ho ani mať. Opäť, preklad King James tu hovorí: „Nezamýšľa žiadne zlo.“

Neraduje sa z neprávosti ale raduje sa z pravdy. Tešíš sa z toho, keď svoju milovanú zvedieš v niečom na horšiu cestu? Napríklad ona chce prestať fajčiť ale ty jej ponúkneš cigaretu a ona si dá. Teší ťa, že je taká ako ty a znížili sa tvoje vlastné štandardy aký dokonalý musíš byť? Alebo sa z akejkoľvek neprávosti, nesprávnosti, zla, či iba zhoršenia v niečom netešíš? Láska sa neraduje z neprávosti ale raduje sa z pravdy, z toho, čo je správne.

Všetko znáša, všetko verí, všetko dúfa a všetko vydrží. Viem, že tento bod je veľmi ťažké overiť. Ťažké je vyskúšať všetko možné trápenie a bola by aj hlúposť to robiť. Ale si ochotný zniesť skutočne VŠETKO? Si ochotný obetovať V PRÍPADE POTREBY (prosím ťa, nerob to demonštratívne!) svoj majetok, ostatné vzťahy, zdravie alebo aj život pre ňu? Alebo máš nejakú hranicu, že potiaľto áno a odtiaľto ďalej sa musíme rozlúčiť, čáu!

V tých veršoch je oveľa viac, než som vymenoval. Ale aj toto je perfektný checklist, ktorý zabezpečí harmonický vzťah. Ak máš ty takú lásku ku nej a ona k tebe, myslím, že nie je o čom váhať – ste si súdení. I keď, obávam sa, že myšlienka tohto súdenia by vás viedla iba k opätovnej strate kontroly a pasivite. Povedal som, že láska je rozhodnutie. A rozhodnutie je na tebe a na nej! Ty sa musíš rozhodnúť pre každý z týchto bodov. Ona takisto. Nájdi si ženu, pre ktorú sa takto dokážeš rozhodnúť a ktorá sa dokáže takto rozhodnúť pre teba. Ak si vzájomne pasujete podľa svojej ústavy, podľa svojich najhlbších hodnôt a snov, nemal by to byť problém.

A ako udržať zamilovanosť?

Veľmi jednoduché: Nikdy neprestaň hrať hru na zvádzanie! U väčšiny ľudí asi po pol roku, u mnohých po rokoch manželstva sa prejaví kríza, keď už necítia tie krásne pocity, čo na začiatku. Niektorí majú v sebe lásku, rieku, ale chýba im šťava, gejzír. Iní lásku vlastne nikdy nemali a boli vždy iba sebecky zameraní na seba a jediné, čo so svojou partnerkou robili je bartrový obchod, uspokojenie za uspokojenie. V momente, keď sa stratia všetky tie emócie, nie je v tom dostatok uspokojenia, obchod sa viac neoplatí a tak nastáva buďto rozchod a rozvod alebo mrzutý život dvoch ľudí, ktorí k sebe nič necítia ale ich strach zo samoty je väčší než túžba nebyť s bývalou „láskou“ (láska nikdy nezanikne! 1 Kor 13,8.) a tak spolu zostávajú.

Celý trik je v tom, že ona od prvého predĺženého pohľadu s úsmevom hrala hru na zvádzanie a to v tebe vyvolalo pocity zamilovanosti. Čím viac ste obaja hrali hru na zvádzanie, tým viac ste boli zamilovaní. Potom keď ste sa začali vzájomne považovať za stereotyp a istotu, prestali ste sa zvádzať a prestali ste cítiť zamilovanosť. Zamilovanosť je vedľajší produkt hry na zvádzanie. Hrajte sa!

Som celkom známy výrokom: Ak ti stačí stagnovať, udržuj sa vo forme! Čo tým myslím? Väčšina ľudí pristupuje k cvičeniu tak, že sa chce „udržať vo forme“. Otázka: aký to má zmysel? Ak sa udržíš vo forme, zachováš si presne tú istú formu, ktorú máš. Tomu sa hovorí STAGNÁCIA. A tak začnú cvičiť, zistia, že stagnujú, nemotivuje ich to, prestanú cvičiť a ide to s nimi dole vodou. (Viem, že nie s tebou!) A ako robíš čokoľvek, tak robíš všetko! Netýka sa to iba cvičenia. Hovorím to isté, čo som hovoril o niečo vyššie, pracuj na sebe, aby si sa zlepšil každý deň vo všetkom aspoň o trošku. To isté aj keď ste dvaja. Pracujte spoločne na svojom vzťahu každý deň, aby ste boli o trošku viacej zamilovaní a o trošku viacej milovali. O päť rokov nebudete ani chápať, akí ste boli nudní a nezaujímaví, že ste sa do seba vtedy vôbec zamilovali. Teraz je to o toľko lepšie! Z hľadiska celého života budete medzi najšťastnejšími ľuďmi na svete. O tom som presvedčený.

Svoju lásku som zatiaľ nenašiel. Ale našiel som život s poslaním, ktorý ma napĺňa. Miesto hľadania šťastia vo vzťahu som našiel šťastie, ktoré viem do toho vzťahu dať. Manžel mojej ženy bude najhorší manžel v deň našej svadby. Každý ďalší deň budem už iba lepší a lepší, lebo som získal pevný návyk rásť každý deň v každej oblasti a tento návyk to urobí doslova za mňa. Nezískal som ešte všetko, o čom som tuto kázal, ale verím, že ti môj článok je inšpiráciou a že si v ňom našiel cenné rady, ako sa posunúť ďalej, tam kam chceš ísť. 🙂

Šejk Michal

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *